Vény nélkül kapható termékek
Eddigi látogatók száma:
31117
|

Izom- és izületi fájdalom
Különböző féle izom- és izületi fájdalom létezik:
- Túlerőltetés következtében fellépő izomfájdalom. A fájdalmat főleg mozgás, és az izom feszítése közben lehet érezni. Kezdetben a fájdalom szúró, éles, később tompa jellegű. Az izom gyakran kemény, merev és nyomásra fájdalmas. A leggyakoribb ilyen jellegű izomfájdalom a nyak- és a hátfájás.
- Vírusfertőzés következtében fellépő izomfájdalom.
- Baleset következtében fellépő izomsérülés. A sérülés következtében vérömleny keletkezik, az izom megduzzad és a mozgásában korlátozott.
- Izomszakadás, legtöbbször a vádliban, egy hirtelen mozdulat következtében. A szakadás után egy rövid ideig tartó hirtelen fájdalom érezhető.
- Rándulás. Izületi sérülés. Az izületi szalagok megnyúlás következtében sérülhetnek.
- Baleset következtében fellépő szalagszakadás.
- Ficam, aminek következtében az izületi szalagok elszakadhatnak, és az izületi fej kiugrik az izületi árokból, és oda nem is tér vissza. Az izület megduzzad, nem tud mozogni és nagyon fájdalmas.
- Túlerőltetés következtében fellépő idült izomfájdalom. Leggyakrabban a nyak, a vállak vagy a hát fájdalma.
- Teniszkönyök. Túlerőltetés következtében a könyökizületben levő ín irritációja.
- Idült izületi fájdalom. Az okok különbözőek lehetnek: artritisben gyulladás, artrózisban pedig az izület kopása.
Mit tehet ön?
A fájdalom megelőzése érdekében:
- Sportolás alkalmával figyeljen a megfelelő bemelegítő, és levezető gyakorlatokra.
- Változtassa rendszeresen a testtartást munka alatt, végezzen ellazító gyakorlatokat. Ezzel talán meg tudja előzni az idült nyak- és vállizomfájdalmakat.
Sportolás utáni izomláz:
- Ne sokat ácsorogjon, ha a fájdalom a lábában és a hátában van.
- A meleg minden formájában, pl. meleg fürdő, vagy melegítő palack, enyhíti a panaszokat.
- Masszírozással javítani lehet a vérátáramlást a fájdalmas izmokban, és így a fájdalom és az izommerevség hamarabb elmúlik.
Izom- és izületi sérülés valamint ficam esetén:
- A sérülés jegelése, vagy egy ‘coldpack’ használata megakadályozhatja a duzzadást, ha minél hamarabb elkezdi, és 20-30 percig folytatja. Ismételje meg a 20-30 percig tartó jegelést félóránként. A jeget vagy a coldpack-ot soha ne helyezze közvetlenül a bőrre, hanem tegye bele mosdókesztyűbe, vagy törölközőbe. Ha nincs jég kéznél, akkor hideg folyóvíz alatti, vagy hideg fürdőben történő hűtés, vagy hideg borogatás is megteszi. Tanácsos otthon a mélyhűtőben jégkockát egy nejlonzacskóban tárolni ilyen célokra.
- A gyógyulás érdekében a nyugalom a legfontosabb. Kerüljön minden tevékenységet, ami fájdalommal jár. A sérült testrészt polcolja fel, ez jó a duzzanat ellen. Tanácsos éjszakára egy párnát az ágy végébe helyezni. Két nappal a sérülés után a jegelés és a nyugalom már nem gyorsítják meg a gyógyulást.
- Ha nem teheti meg, hogy pihentesse a sérült testrészt, akkor használjon olyan izületvédő segédeszközt, vagy bandázst, amelyik megvéd a túlerőltetéstől, és rögzít. Egy ilyen segédeszköz korlátozza a helytelen mozgásokat, de a normális mozgást megengedi. Amilyen hamar csak lehet, helyezze fel az izületvédőt, de mindenesetre 3 napon belül.
Mit tehet önért a gyógyszerésze?
- Nagy fájdalom esetén használhat egy egyszerű fájdalomcsillapítót. Izom- és izületi fájdalom esetén is tanácsos paracetamolt szedni, amely a legtöbb embernél nem okoz problémákat, még azoknál sem akiknek gyomorpanaszai vannak. Más gyógyszerekkel, mint például vérhígítókkal is nyugodtan együtt szedhető.
- Más fájdalomcsillapítók, mint pl. acetylsalicylsav, diclofenac, ibuprofen, naproxen is szedhetők, de ezeket ne használja, ha gyomor panaszai vannak, vérhígítót szed, terhesség vagy szoptatás esetén. Ezek a gyógyszerek nem szedhetők együtt más gyógyszerekkel minden probléma nélkül. Kérje ki gyógyszerésze tanácsát.
- A gyógyszertárban beszerezheti a hűtésre alkalmas coldpack-ot, vagy különböző bandázsokat, izületvédőket.
- Néhányan esküsznek a különböző krémekre, vagy bedörzsölőkre, amelyek a bőrben vérbőséget okoznak, és ezáltal melegérzetet okoznak a bőrben és izmokban. A gyógyszertárban megtalálja ezeket a szereket is. Valójában nem bebizonyított, hogy a fájdalom ettől megszűnne. Ne használja ezeket a készítményeket fájdalmas ín, vagy izületi sérüléseknél, ettől a panaszok erősödhetnek! Izomszakadásnál sem szabad ezeket a szereket használni, vagy masszírozni. Izomszakadás legjobb gyógymódja a pihentetés. Továbbá ne használja őket nedves ruházat alatt, vagy ha a bőr megsérült. Ilyenkor ugyanis égési sérüléseket okozhatnak.
- Vannak krémek, amelyek fájdalomcsillapító hatóanyagot tartalmaznak, mint például diclofenac, vagy ibuprofen. Ezeknek a szereknek a hatása sem bebizonyított, de ha hosszú ideig használja őket, akkor megjelenhetnek a mellékhatásaik. Ezért ne használja őket egyfolytában, két hétnél tovább.
Milyen esetekben jobb, ha orvoshoz fordul?
Általában az izom- és izületi fájdalom magától elmúlik egy héten belül, megfelelő nyugalom, hűtés és izületvédők használata mellett.
Keresse fel a háziorvosát:
- Ha a fájdalom két napon belül nem enyhülne, vagy még erősebb lesz.
- Ha a panaszok egy, vagy két hét elteltével még mindig nem múltak el.
- Ha úgy gondolja, hogy súlyos zúzódása, rándulása, ficama vagy izomszakadása van.
- Ha a sérült testrészét alig tudja már használni.
- Ha nem tudja pontosan, hogy a fájdalom honnan származik.
- Megmagyarázhatatlan izomfájdalom esetén, abban az esetben, ha koleszterinszint csökkentő gyógyszert szed.
Lüktető fájdalom esetén:
- Ha a fájdalom egy másik testrészbe kisugárzik.
- Ha az izületnek furcsa formája lenne.
Hátfájás esetén:
- Ha a fájdalom a lábakba sugárzik.
- Ha a fájdalom deréktájon van, főleg ha a fájdalom lázzal jár.
A végtagok fájdalma esetén:
- Ha bizsergést érez a karjában, lábában vagy a kezeiben.
- Ha a nyak mozgásai a fájdalmat a karokban felerősítik.
- Ha a fájdalom az alsó lábszárban egyre erősödik egy bokasérülés után.
- Ha egy tompa fájdalmat érez az alsó lábszárban és a láb meg van dagadva (ez a trombózis jele lehet).
- Egy erős és állandó fájdalom az alsó lábszár külső részén, amely meg is van duzzadva, esetleg egy vérömleny kíséretében.
- Ha járás, vagy kerékpározás után görcs állna a vádlijába, ami egy kis pihenés után elmúlik (ez az időszakos sántításra utalhat).
Izületi fájdalmak esetén:
- Ha a fájdalom két hét után még mindig nem múlt el.
- Ha egynél több izületben érez fájdalmat.
- Ha egy izület vörös, meleg és meg van duzzadva.
- Ha izületi fájdalom mellett láza is van.
Forrás: www.kerdezzemeggyogyszereszet.hu
|